Skip to content

18-22 Adams St

Newark, NJ 07105

Apartment
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Nov 1, 1979

Property Information

Block2000
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description4S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,000
38%
Improvement Value:$387,000
62%
Total Assessment$627,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,845+2.0%
2024$23,375-0.2%
2023$23,412-1.7%
2022$23,826+1.0%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-012111-25

Active
Type: Commercial Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$68,000

To:

DeedBook 4661, Page 916