Skip to content

136 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2004

Property Information

Block1988
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description3S.F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$331,500
54%
Total Assessment$616,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,446+2.0%
2024$22,983-0.2%
2023$23,020-10.3%
2022$25,650+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5487, Page 451