Skip to content

68 Madison St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block1988
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
61%
Improvement Value:$93,500
39%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+2.0%
2024$8,891-0.2%
2023$8,906-8.1%
2022$9,690+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$825,000

To:

DeedBook 6350, Page 142

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5363, Page 687