Skip to content

62-64 Madison St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 20, 1983

Property Information

Block1988
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description4S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
33%
Improvement Value:$284,200
67%
Total Assessment$424,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,132+2.0%
2024$15,814-0.2%
2023$15,840-1.7%
2022$16,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 4774, Page 334