Skip to content

150 Ferry St

Newark, NJ 07105

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block1989
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class16
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$270,000
38%
Improvement Value:$443,200
62%
Total Assessment$713,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,123+2.0%
2024$26,588-0.2%
2023$26,631-11.4%
2022$30,073+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20230, Page 37230

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4578, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1900