Skip to content

67 Monroe St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block1989
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
96%
Improvement Value:$4,000
4%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,955+2.0%
2024$3,877-0.2%
2023$3,883-1.7%
2022$3,952+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 20210, Page 28634

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 12472, Page 7364Recorded12/11/2013

Property Sale

Sale
$6,250
DeedBook 5453, Page 702