Skip to content

212 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Nov 10, 1988

Property Information

Block1993
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
44%
Improvement Value:$238,400
56%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,197+2.0%
2024$15,878-0.2%
2023$15,903-10.6%
2022$17,784+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

DeedBook 5053, Page 607

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4713, Page 161