Skip to content

11 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1807

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 27, 2008

Property Information

Block1993
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description2S.F.3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,400
43%
Improvement Value:$84,400
57%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,659+2.0%
2024$5,547-0.2%
2023$5,556-1.7%
2022$5,654+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,498DeedBook 12164, Page 9080

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4802, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1807