Skip to content

46 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$96,000
Last Sale Date
Feb 28, 1997

Property Information

Block2077
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
43%
Improvement Value:$93,500
57%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+2.0%
2024$6,095-0.2%
2023$6,105-1.7%
2022$6,213+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$96,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 5463, Page 627

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4461, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1900