Skip to content

238 Ferry St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2026

Property Information

Block1994
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
59%
Improvement Value:$132,400
41%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,166+2.0%
2024$11,926-0.2%
2023$11,945-8.4%
2022$13,045+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$49,000

To:

DeedBook 4550, Page 1016