Skip to content

371 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block1981
Lot67
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class15
Description2S.F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,042
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
52%
Improvement Value:$58,400
48%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,583+2.0%
2024$4,492-0.2%
2023$4,499-1.7%
2022$4,579+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1857