Skip to content

377 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Built 1857

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block1981
Lot65
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class27
Description2.S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,191
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,300
54%
Improvement Value:$51,300
46%
Total Assessment$111,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,244+2.0%
2024$4,160-0.2%
2023$4,167-1.7%
2022$4,241+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,191DeedBook 20220, Page 32513

Property Sale

Sale
$19,500
DeedBook 4439, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1857