Skip to content

518 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block2000
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
14%
Improvement Value:$267,000
86%
Total Assessment$309,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,751+2.0%
2024$11,520-0.2%
2023$11,538-14.7%
2022$13,532+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4705, Page 44