Skip to content

528 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 6, 1997

Property Information

Block2000
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,000
26%
Improvement Value:$335,800
74%
Total Assessment$453,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,258+2.0%
2024$16,918-0.2%
2023$16,945-13.1%
2022$19,498+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 5490, Page 99