Skip to content

502 Market St

Newark, NJ 07105

Vacant Land

Last Sale Price
$956,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block2001
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description1S.C.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$220,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$267,602+1241.7%
2024$19,945-0.2%
2023$19,977-1.7%
2022$20,330+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$956,000

To:

Sq Ft696DeedBook 20190, Page 94535