Skip to content

33-35 Adams St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block2001
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description2 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
21%
Improvement Value:$600,000
79%
Total Assessment$760,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,903+2.0%
2024$28,333+120.1%
2023$12,875-1.7%
2022$13,102+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000

To:

DeedBook 20220, Page 43831

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 4579, Page 551