Skip to content

15-17 Van Buren St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Jan 22, 1982

Property Information

Block2004
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class---
Description3S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
46%
Improvement Value:$116,900
54%
Total Assessment$216,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.0%
2024$8,086-0.2%
2023$8,099-1.7%
2022$8,242+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 4740, Page 801