Skip to content

537-545 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2007

Property Information

Block2004
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,102,700
91%
Improvement Value:$107,300
9%
Total Assessment$1,210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$46,016+2.0%
2024$45,109-19.9%
2023$56,324-6.2%
2022$60,040+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 6288, Page 800