Skip to content

794-802 Raymond Blvd

Newark, NJ 07105

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 1998

Property Information

Block2004
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description1S.CB.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$397,000
88%
Improvement Value:$53,000
12%
Total Assessment$450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,114+2.0%
2024$16,776-1.7%
2023$17,061-4.0%
2022$17,765+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900