Skip to content

91 Chambers St

Newark, NJ 07105

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2012

Property Information

Block2009
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description2 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
29%
Improvement Value:$171,600
71%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,188+2.0%
2024$9,007-0.2%
2023$9,021-1.7%
2022$9,181+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 5886, Page 293

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5400, Page 21

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5163, Page 123

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4801, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1975