Skip to content

85 Chambers St

Newark, NJ 07105

Built 1892

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 24, 1997

Property Information

Block2009
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class43
Description3S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,860
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
29%
Improvement Value:$166,100
71%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,846+2.0%
2024$8,671-0.2%
2023$8,685-1.7%
2022$8,839+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft4,860DeedBook 5511, Page 387

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5343, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1892