Skip to content

114 Bruen St

Newark, NJ 07105

Built 1876

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2018

Property Information

Block200
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,583
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
34%
Improvement Value:$114,200
66%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,579+2.0%
2024$6,449-0.2%
2023$6,460+2.1%
2022$6,324-2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1876