Skip to content

110 Bruen St

Newark, NJ 07105

Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block200
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class10
DescriptionCOMMON ELEMENT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,934
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
12%
Improvement Value:$440,400
88%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$6,537+3.7%
2019$6,301+3.5%
2018$6,089+4.0%
2017$5,857+6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,109DeedBook 12452, Page 1512Recorded8/19/2013