Skip to content

117 Mcwhorter St

Newark, NJ 07105

Built 1908

Last Sale Price
$1,147
Last Sale Date
Jan 28, 2010

Property Information

Block200
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page77

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
32%
Improvement Value:$123,400
68%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899-28.3%
2024$9,626+42.1%
2023$6,773-1.7%
2022$6,893+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,147

To:

Sq Ft3,264DeedBook 12243, Page 1838

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4907, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1908