Skip to content

31 Mott St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Mar 6, 2003

Property Information

Block2017
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description6C.BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
80%
Improvement Value:$42,800
20%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,283+2.0%
2024$8,120-0.2%
2023$8,133-5.1%
2022$8,565+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 6019, Page 840