Skip to content

37 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 1960

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 31, 2022

Property Information

Block2017
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
17%
Improvement Value:$314,700
83%
Total Assessment$381,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,497+2.0%
2024$14,211+45.9%
2023$9,742-1.7%
2022$9,914+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft5,184DeedBook 20220, Page 16188

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 5403, Page 911

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 4971, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1960