Skip to content

35 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 1986

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block2017
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,348
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
26%
Improvement Value:$136,200
74%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,956-32.0%
2024$10,226-0.2%
2023$10,242-1.7%
2022$10,423+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,348DeedBook 20210, Page 1620

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4965, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1986