Skip to content

34 Fleming AveNewark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 5, 1995

Property Information

Block2020
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description3S.F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
33%
Improvement Value:$137,700
67%
Total Assessment$204,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,766+2.0%
2024$7,613-0.2%
2023$7,625-1.7%
2022$7,760+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft3,450DeedBook 5364, Page 797

Property Built

Built

Year Built: 1900