Skip to content

332 Elm St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jun 18, 1990

Property Information

Block985
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,442
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
32%
Improvement Value:$152,700
68%
Total Assessment$224,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+2.0%
2024$8,377-0.2%
2023$8,390-1.7%
2022$8,539+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000

To:

Sq Ft3,442DeedBook 5130, Page 319

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5114, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1900