Skip to content

24 Mott St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2012

Property Information

Block2020
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
44%
Improvement Value:$84,700
56%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,750+2.0%
2024$5,637-0.2%
2023$5,646-1.7%
2022$5,746+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 12138, Page 4109

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4666, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1900