Skip to content

41-51 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1409
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
33%
Improvement Value:$145,000
67%
Total Assessment$216,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,230+2.0%
2024$8,067-0.2%
2023$8,080-6.5%
2022$8,645+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,140DeedBook 20240, Page 39951

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12552, Page 6918

Property Built

Built

Year Built: 1990