Skip to content

41-51 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 16, 1992

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1503
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
30%
Improvement Value:$165,000
70%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,990+2.0%
2024$8,813-0.2%
2023$8,827-1.2%
2022$8,930+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft1,205DeedBook 5230, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1990