Skip to content

41-51 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Built 1990

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 1, 2016

Property Information

Block2030
Lot30
QualifierC1608
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7801

Building Details

Building Class39
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,170
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,400
30%
Improvement Value:$168,500
70%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,123+2.0%
2024$8,943-0.2%
2023$8,958-1.2%
2022$9,063+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,170DeedBook 20160, Page 73120

Property Built

Built

Year Built: 1990