Skip to content

19 Wilson Ave

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block2030
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage740
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
97%
Improvement Value:$3,800
3%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,138+2.0%
2024$4,056-0.2%
2023$4,063-1.7%
2022$4,134+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,100,000

To:

Sq Ft740DeedBook 20180, Page 78517

Property Sale

SaleMulti
$700,000

From:

To:

DeedBook 12470, Page 2121Recorded11/26/2013

Also conveyed in this deed

2 parcels