Skip to content

22-24 Garrison St

Newark, NJ 07105

Built 1920

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jan 11, 1984

Property Information

Block997
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page91

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
28%
Improvement Value:$224,000
72%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,782+2.0%
2024$11,549-0.2%
2023$11,568-1.7%
2022$11,772+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft4,352DeedBook 4814, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1920