Skip to content

13 Wall St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2015

Property Information

Block2036
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description3S.B.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,052
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
33%
Improvement Value:$158,100
67%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,922+2.0%
2024$8,746-0.2%
2023$8,760-1.7%
2022$8,915+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,600
DeedBook 4553, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1890