Skip to content

39 Patterson St

Newark, NJ 07105

Built 1899

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 20, 2019

Property Information

Block2037
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,021
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
15%
Improvement Value:$387,200
85%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,406+2.0%
2024$17,063-0.2%
2023$17,091+55.5%
2022$10,990+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft3,021DeedBook 20200, Page 873

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12329, Page 4127

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 6028, Page 621

Property Built

Built

Year Built: 1899