Skip to content

43 Patterson St

Newark, NJ 07105

Built 1880

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 23, 2021

Property Information

Block2037
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2S.F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
27%
Improvement Value:$187,200
73%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,800+2.0%
2024$9,607+88.1%
2023$5,108-1.7%
2022$5,198+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,006DeedBook 20211, Page 29253

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 5659, Page 569

Property Sale

Sale
$48,334
DeedBook 5269, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1880