Skip to content

47 Patterson St

Newark, NJ 07105

Built 1972

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Feb 26, 1993

Property Information

Block2037
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,390
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,800
30%
Improvement Value:$170,800
70%
Total Assessment$242,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,226+2.0%
2024$9,044-0.2%
2023$9,059-1.7%
2022$9,219+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft4,390DeedBook 5252, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1972