Skip to content

31 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1996

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 18, 1996

Property Information

Block2046
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,299
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,500
25%
Improvement Value:$211,200
75%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,713+2.0%
2024$10,502-0.2%
2023$10,519-1.7%
2022$10,705+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft4,299DeedBook 5443, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1996