Skip to content

3-11 Main St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 26, 2006

Property Information

Block2046
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description1S.C.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage744
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$248,500
69%
Improvement Value:$110,500
31%
Total Assessment$359,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,653+2.0%
2024$13,384-0.2%
2023$13,405-6.8%
2022$14,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft744DeedBook 6347, Page 389

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5015, Page 897