Skip to content

59 Main St

Newark, NJ 07105

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 1998

Property Information

Block2055
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,114
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
33%
Improvement Value:$134,900
67%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,659+2.0%
2024$7,508-0.2%
2023$7,520-1.7%
2022$7,653+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 5270, Page 525

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 4831, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1972