Skip to content

11 Alyea St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2007

Property Information

Block2035
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description2S.B.4UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,700
36%
Improvement Value:$129,200
64%
Total Assessment$200,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,640+2.0%
2024$7,490-0.2%
2023$7,502-1.7%
2022$7,634+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910