Skip to content

97 St Charles St

Newark, NJ 07105

Built 1892

Last Sale Price
$629,000
Last Sale Date
Oct 8, 2025

Property Information

Block2058
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,696
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
26%
Improvement Value:$183,900
74%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,504+2.0%
2024$9,316-0.2%
2023$9,331-1.7%
2022$9,496+72.6%
Property History

Property Sale

Sale
$629,000

To:

DeedBook 20250, Page 63907

Property Sale

Sale
$348,000

To:

Sq Ft1,696DeedBook 20190, Page 12879

Property Sale

Sale
$157,000

To:

DeedBook 12308, Page 1142

Property Sale

Sale
$35,500

To:

DeedBook 4584, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1892