Skip to content

83 St Charles St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Sep 12, 1975

Property Information

Block2058
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page80

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
50%
Improvement Value:$63,800
50%
Total Assessment$126,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+2.0%
2024$4,727-0.2%
2023$4,735-1.7%
2022$4,818+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000

To:

Sq Ft1,014DeedBook 4515, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1900