Skip to content

102 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block2072
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,300
24%
Improvement Value:$226,500
76%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,325+2.0%
2024$11,102-0.2%
2023$11,120-1.7%
2022$11,316+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010