Skip to content

109 Magazine St

Newark, NJ 07105

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$741,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block2073
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class45
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,297
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
15%
Improvement Value:$396,400
85%
Total Assessment$466,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,040-58.1%
2021$7,259+1.8%
2020$7,127+3.7%
2019$6,871+3.5%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$741,000

To:

Sq Ft3,297DeedBook 20211, Page 35703

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

DeedBook 20190, Page 58201Recorded6/26/2019

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,627DeedBook 20190, Page 6802Recorded1/24/2019