Skip to content

95 Komorn St

Newark, NJ 07105

Built 1885

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2017

Property Information

Block2073
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
44%
Improvement Value:$95,400
56%
Total Assessment$170,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,480+2.0%
2024$6,353-0.2%
2023$6,363-1.7%
2022$6,475+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5542, Page 395

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4686, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1885