Skip to content

99 Darcy St

Newark, NJ 07105

Built 2006

Last Sale Price
$639,000
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block2075
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,938
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,300
26%
Improvement Value:$206,800
74%
Total Assessment$278,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.0%
2024$10,368-0.2%
2023$10,384-1.7%
2022$10,568+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$639,000

To:

Sq Ft3,938DeedBook 12045, Page 2255

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6218, Page 345