Skip to content

75 Magazine St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 16, 2012

Property Information

Block2075
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
33%
Improvement Value:$298,500
67%
Total Assessment$448,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,056+2.0%
2024$16,720-0.2%
2023$16,747-12.1%
2022$19,046+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

DeedBook 12404, Page 1136

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4627, Page 155